info@3amekanik.com 0342 999 14 94
Doğalgaz yapısı itibariyle Azot ve % 20 - 22 arasında su ihtiva etti için, yoğuşma olması durumunda veya yoğuşmalı çalışma prensibiyle çalışan ısıtma sistemlerinde açığa çıkan su Azot ile birleşik oluşturarak Nitrik asit meydana gelir. Nitrik asit baca üzerinde asedik korozyona neden olduğundan, kullanılacak baca malzemesi yakıt türüne uygun olarak seçilmelidir.

- Baca için hangi paslanmaz çelik kullanılır?

Baca sistemlerinde genel olarak AISI 316L (1.4404) paslanmaz çelik kullanılır; yakıt türüne ve baca gazı sıcaklığına göre uygun kalitede paslanmaz çelik kullanılmalıdır.

- Doğalgaz bacası hangi standarda tabiidir?

Metal konut ve iş yerleri bacası TS EN 1856-1 (2) standartlarına göre imal edilmektedir.

- Bacalarda kullanılan malzemenin doğru malzeme (AISI 316L) olduğunu nasıl anlayabilirim?

Çıplak gözle bunu anlamak mümkün değildir. En doğru yöntem malzemeyi analize göndermektir, pratik olarak solüsyon testi yapılarak, malzemenin alışımında Molibden olup olmadığı anlaşılabilir. Mıknatıs tutmak suretiyle malzemenin ferrretik olup olmadığı da anlaşılabilir?

- Doğalgaz bacasında nelere dikkat edilmelidir?

Doğalgaz yakıtlı, sıvı yakıtlı veya katı yakıtlı ısıtma sistemlerinde kullanılacak baca TS EN 1856-1 (2) standardına ve CE sertifikasına sahip olmalıdır.

- Paslanmaz çelik bacaların ömürleri kaç yıldır?

AISI 316L kalite paslanmaz çelik atmosferik korozyona rahatlıkla 10 yıl sorunsuz direnebilmektedir; bakımı iyi yapıldığı duruda bacanın ömrü 20 yılı geçebilir.

- Neden bacalar izole edilmektedir?

Isıtma sistemleri dur kalk çalışma prensibiyle çalıştıklarından, sistemin durması sırasında ısınan baca dış hava sıcaklık farkından soğumaktadır. Isıtma sisteminin sıcaklığını korumak ve soğumayı geciktirmek ve bacayı yangına karşı mukavemetli hale gitirmek, için yanmaz yalıtım maddesi olan taş yünü veya seramik yünü ile izole edilir. Sıcaklığını koruyan baca, ısıtma sisteminin iyi çalışmasını sağladığı gibi yoğuşmaya da neden olmamakta, böylece hem bacanın ömrü artmakta hem de enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

- Doğru baca çapı ne olmalıdır?

Baca anma çapları ısıtma sisteminin özelliklerine, binanın ve coğrafi özelliklere TS EN 13.384-1 (2) eski adıyla DIN 4705'e göre Kesa Aladin Hesap Programıyla-hesaplanarak en uygun çap belirlenmektedir...